1. Основни съвети при къпане на кучето у дома.
Размерът на кучето определено е от значение. Особено що се касае до мястото, където ще бъде изкъпано. Малките кученца могат да се изкъпят дори в мивката, докато големите приятелчета изискват доста повече пространство. Ако имате вана – тя може идеално да послужи за тази цел, но най-честото място за къпане на по-едрите кучета е на пода в банята. Преди да пристъпите към изкъпването се подсигурете с правилно подбран за него/нея шампоан, балсам, хавлии и нещо много важно – подходяща постелка, с която да предпазва кучето, а и вас самите от хлъзгане.
2. Избор на шампоан и балсам за домашния любимец.
Ветеринарите съветват задължително да се използват продукти, които са специално предназначени за нашите любими животинки. И това не е случайно - кучетата имат различно pH от нашето. Тяхната кожа е с по-ниска киселинност. Ако къпете куче, което е бебе – спрете се на специален шампоан за мъници. Това е особено важно, защото той е съобразен с по-чувствителните очи на бебетата – точно като при хората. А, чудите ли се защо е нужен и балсам? Причината е простичка – при къпане на кучето с шампоан, наред с мръсотията, от кожата се изплакват и доста полезни натурални масла, а балсамът отново ще хидратира и върне баланса на кожата. Ето и нашите предложения за избор на подходящ шампоан и балсам за къпане на вашия космат приятел. Може да разгледате цялата гама шампоани за кучета на нашия сайт.
3. Техника на къпане на кучето.
Един съвет – преди да започне истинската работа, добре е да предложите на кучето някакво лакомство, което то обича. Направете го обичай, за да свързва къпането с нещо приятно. Често след намокряне на кучето, стопаните директно започват да нанасят шампоан по козината. Не е грешно, но доста по-лесно е да имате малка купа под ръка, която да напълните с вода, а шампоанът да бъде разреден и разпенен в нея. Намокрете кучето с топла вода, която да е приятна на тест с вашата ръка. Излишно е да се мери температура, но същата не бива да е нито студена, нито гореща, а топла. Също като при нас.
4. Три пъти мери, два пъти къпи!
Кучетата е най-добре да се измиват с шампоан два пъти. Точно така. И не защото повторението е майка на знанието, а защото първият път се измива повърхностната мръсотия от козината, а при втория тя става наистина чиста и шампоанът достига до самата кожа, а не само до козината. Честа грешка е да се пренебрегват някои части и конкретно – лапичките, подмишниците и коремите на кучетата. Как се нанася шампоана ли? Точно така, както бихте направили масаж на домашния любимец. След като изплакнете и нанесете балсама, изчакайте няколко минути преди да измиете и него. Много е важно накрая да изплакнете наистина добре кучето и да не оставяте от козметиката по него. И докато за тялото е най-удобно да се използват голите ръце на стопанина, то при миене и изплакване на муцунката на кучето е най-добре да се използва кърпа. Кърпате се потапя във водата с разтворен шампоан и внимателно се разтърква по главата на кучето. Накрая изплакнете добре кърпата, или използвайте друга, напоена само с чиста вода, за да изплакнете главата на кучето.
5. А след банята?
След самото изкъпване, процесът ще е успешно завършен с добро попиване и подсушаване на кучето. Първо с хавлия, а след това може да използвате и сешоар, но ако използвате „човешки“ сешоар, то не го включвайте на максимална сила на струята, нито на твърде горещ въздух. Ако използвате сешоар, добре е наред с това да разресвате козината, за да не се стигне до заплитане.
....И не забравяйте да наградите любимият си приятел със заслужена награда.
До скоро!🐾
Comentários